DEATH FIST

DEATH FIST bol jeden z prvých xeroxovýh fanzinov na Slovensku venujúc sa extrémnej muzike. Vznikol v roku 1991 a pravidelne a nepravidelne aj s prestávkami vychádzal až do roku 2005, keď jeho existencia bola nadobro ukončená. Tu bola obnovená jeho činnosť vo forme blogu. Túto stránku ,robia fanúškovia hudby, ktorý si recenzované produkty kupujú sami! Nie sme viazaný žiadnym dlhom voči vydavateľom a kapelám!

nedeľa 28. februára 2016

CRUENT ,19.2.2016 piváreň u legionárov ,Košice

 Je dosť možné, že CRUENT ste mnohí zabudli, prípadne ste ich vôbec nepoznali, na to, že v rámci SK plus-mínus (gore) grindovej scény patrili k top záležitostiam, sa im aj vďaka neveľmi zvládnutej promotion, bez ktorej to nejde a nikto ju za vás neurobí, podarilo preraziť len miestami. Mať z asi siedmych štúdiových nahrávok oficiálne vydané dve je tiež unikát. Od splitka s personálne prepojenými NOMENMORTIS uplynulo osem rokov, CRUENT sa krátko nato odmlčali, a až pred cca troma rokmi ohlásili návrat. NOMENMORTIS úspešne uložený na zaslúžený odpočinok, deti odrastené, nejaký voľný čas je, tak prečo si ešte nezahrať.
Návrat ma potešil a aj som ho vcelku podrobne sledoval, bol to miestami boj, ťažkosti so zostavou, potýčky s časom, prístupom, motiváciou, ale všetko dobre dopadlo a na predposledný februárový piatok bola ohlásená koncertná skôr predpremiéra novej zostavy. Pekne polosúkromne U legionárov, ale väčšina tých, čo mali prísť aj prišla, a dočkali sme sa po rokoch veľmi fajn nakladačkovej tancovačky v priateľskej atmosfére

Že sa netreba plašiť na siedmu bolo úplne jasné, tých 19:00 na letáku bolo len tak v duchu „niečo tam napísať treba“. Ľudia, dokopy nakoniec hádam do 50 kusov, sa pomaly zliezali, pili pivo, rozbehli debaty a pokukovali na rozložené sersámy pohľadom „kedy už to bude?“ Ak to u Legošov nepoznáte, tak ide o pivničnú piváreň v meste, pozostáva z niekoľkých priestorov takých úzkych, že Smotánku by tam točiť nemohli, lebo stará Judínyová by nemohla ísť do svojho obľúbeného rozštepového postoja. Ale keď sa chce, dá sa tam aj stagediveovať bez ohľadu na neexistenciu pódia, to si pamätám z koncertu mexických GORE AND CARNAGE.

Po štvrť na deväť sa CRUENT konečne rozhodli, že teda treba ísť na vec. Nastúpila aktuálna štvorčlenná zostava so zakladateľmi Adamom (gitara) a Funésom (basa) a novicmi Mandrom (bicie) a Karčim (vokál). Materiálu že mali na cca niečo vyše pol hodiny, nakoniec sa ale hralo aspoň 45 minút, keďže pre veľký úspech bolo treba pár vecí zopakovať. Na to, že Legoši rozhodne nie sú geniálny priestor, sa podaril vydarený hutný drviaci zvuk, Adam v maske Jasona Voorhesa súkal kvalitné gitarové linky, čerpajúce z grindu, gore, death metalu a podobných žánrov, Funésova basa mala taký masívny zvuk, že miestami znela ako ďalší chlievny vokál. A to teda Karči ukázal, že nie je žiadne nedochôdča, growlil a reval kvalitne, a v polohe „vytiahnutý odtok z vane“ naozaj exceloval. Bubeník to takisto hnal dopredu na úrovni, náklepy moc fajn, zvyšok takisto. Osobne by som prijal menej „umca-umca“ rytmov, ale CRUENT sú z veľkej časti aj o tancovačkovom gore a bez neho by to bolo jak slam bez toho večného jeblého odzemku.
Hudobne sa išli v prvom rade nové veci, na ktorých štúdiovú podobu som zvedavý, lebo vyzerajú na chytľavú zmesku napalmovského, deadinfectionovského i gore grindu a nejakého toho metalu. Obzvlášť silný hitový potenciál má „Jabba Is Coming“ s niekoľkými citáciami Imperiálneho pochodu, viacej takýchto fórov, znie to dobre. Zo starých klasík nemohla chýbať kultovka „Kresťanstvo je piča“ a keďže niekedy poteší i cover, dalo sa hodiť kýpťami na „Dis-organ-ized“ od IMPETIGO. Po pár prídavkoch CRUENT oficiálnu časť piatkového večera ukončili, nastal čas bežnej ľudovej zábavy = konzumácie, a veľký svet sa môže tešiť, ako to v sobotu 12. marca navrátilci naložia Collosseu.


Martin Lukáč       

Žiadne komentáre: