DEATH FIST

DEATH FIST bol jeden z prvých xeroxovýh fanzinov na Slovensku venujúc sa extrémnej muzike. Vznikol v roku 1991 a pravidelne a nepravidelne aj s prestávkami vychádzal až do roku 2005, keď jeho existencia bola nadobro ukončená. Tu bola obnovená jeho činnosť vo forme blogu. Túto stránku ,robia fanúškovia hudby, ktorý si recenzované produkty kupujú sami! Nie sme viazaný žiadnym dlhom voči vydavateľom a kapelám.


sobota 8. novembra 2014

30.10.2014 - 15. Výročie Hluku - Cheap Talk, Radiation, The Public, Repuked, Nekrofilth - Žiar nad Hronom, Zrkadlovka.

V Žiari nad Hronom to opäť zas dunelo, zem sa triasla a s pod jej povrchu sa ozývalo škrípanie gitár, rachot bicích a besný rev. Táto akcia bola ale tak trochu iná, výnimočná oproti ostatným. Je to totižto už 15 rokov čo sa v tomto maličkom a nenápadnom meste plného smogu z tavenia hliníku robia koncerty toho najextrémnejšieho razenia. Koncertov tu za toto obdobie bola odhadom, cca, plus 
CHEAP TALK
mínus (nemyslím tým tú akože punk rock kapelu), baj očko, asi tak, hore dole stovka na ktorých hrali moje ale samozrejme aj tvoje obľúbené kapely z celého sveta, Amerika, Japonsko, Austrália, východná Ázia, celá Európa a ak sa Rišo dozvie o nejakej poriadnej rúbanici z Antarktídy, tak je len otázkou času, kedy tu bude hrať aj táto haha. Vystriedalo sa tu niekoľko podnikov a krčiem kde sa akcie konali, ale v podstate po ukončení skvelého smradľavého Škandálu (kurva fix to boli skvelé časi) sa nejaké stabilné miesto už nenašlo a miesto koncertov sa tak stále mení. Na chvíľu sa objavila výborná 84-ka, kedy sa začalo blýskať na lepšie časy a pevne som veril v jej dlhšie trvanie, ale nestalo sa. No ale vrátim sa zo sveta nostalgie a spomienok späť do reality. Tento výročník bol plánovaný tak, aby sa tu stretli kapely a ľudia, ktorý tu so scénou vyrastali a starnú s ňou od začiatku až do teraz. A to sa viac menej aj podarilo, aj keď úprimne som čakal o dosť viac kotŕb, čo by si prišli zaspomínať na staré časy. Tí ktorým sa nedalo prídu možno nabudúce, Tí ktorý sa na to vydrbali tak sa určite vydrbú aj nabudúce a Tí čo prišli, tí sa bavili, pili a húlili čo im sily stačili a som presvedčený, že nikto neľutoval čas strávený v tejto na pohľad pochybnej spoločnosti. Piatková dušičkovská, pre niekoho halloweenska noc sa ponorila do hustej hmly čím vytvorila temnú záhrobnú atmosféru ako stvorenú pre metalovú akciu.
THE PUBLIC
V podzemí kulturáku sa to hemží samými známymi tvárami, čo ma vlastne ani neprekvapuje. Vždy tu vládla príjemná rodinná atmosféra a inak tomu neni ani tento večer. O úvodný výstrel sa postarala a do skoku zahrala sereďsko šalianska eskadra Cheap Talk. Je to pomerne mladá kapielka so starými xichtami v zostave. Predviedli energickým, rýchli old school hardcore, s krátkymi sypačkami bez zdržovania a zbytočných naťahovačiek. Obecenstvo je však ešte trochu tuhé, ostýchavé alebo málo podgurážené. Toto je nevýhoda prvých kapiel, ale čo už, niekto to začať musí a Pipovci pripravili úvod ako má byť. Rúbe sa hneď od začiatku čo je dobre. Kecám, hulim a ani si nevšimnem, kedy to rozbalili staro trashový mladíci
RADIATION
Radiation. Keby sa títo chalani narodili o 20 rokov skôr o Tublatanku by nikto ani len nezakopol. Aj keď zvuk je trochu plešťavý a muzika občas zakolíše, má to gule a silu odrhnutého kontajneru s toxickým odpadom. Tretí v poradí sú dobre známi kysučania The Public. Len tak mimochodom The Public tu v žiari hrali na prvej akcii pred pätnástimi rokmi a tak ich pozvanie nebolo čisto náhodné. Na úvod sa trochu viac hrali so zvukom, ale oplatilo sa pretože v momente ako spustili sa zrkadlovka začala otriasať v základoch. Hutný a silný zvuk spolu s ich svojským hardkórom dával pecky do palice a aj vpredu to už začalo ožívať, hroziť a metať sa. Táto kapela dozrela do skvelej formy a nepamätám si dlhšiu dobu, že by zahrali nejaký slabší koncert. Na záver zaznieva hitovka dvanásť hodín a ja som maximálne spokojný. 
REPUKED
Po Publicu nastupuje prvý zahraničný hosť, švédsky metloši Repuked. Na obscene minulý rok zahrali totálne našrot a aj tak úplne peckovo a tak som bol teda zvedavý ako im to pôjde v menšom priestore. A veruže som dostal to čo som čakal. Klasický hnilobný death metal ovplyvnený starou érou kapiel ako Repulsion, Autopsy alebo Pungent Stench. Pomalé valivé rytmy striedajú svižné vypalovačky a dav začína šalieť. Jedného rozvášneného jedinca musí majster hluku Bibo rázne skrotiť, pretože hrozí že mu svojím nekontrolovateľným besnením porúca PAčkové bedne, čo by určite nebolo príjemné. Všetko sa vyrieši behom pár minút a chlapčisko je zrazu krotký ako baránok haha. Cez pauzu mi to nedá a idem sa pozrieť do hlavnej sály kulturáku, kde to vo „veľkom“ štýle rozbalili Rammstein revival. Uffff....k tomuto tu sa radšej nebudem vyjadrovať, aby ma náhodou neobvinili z ohovárania. 
NECROFILTH
Vydržím jeden a pol pesničky a vraciam sa späť do podzemia k rodine. Stíham to len tak tak. Nekrofilth sú už nazvučený a pripravený na svoj hnilobou napáchnutý set. Zac, ktorý tu bol pred pár rokmi s Nunslaughter vyzýva ľudí pred ním nech idú bližšie, no po tom ako sa skoro nik nepohol si posúva svoj mikrofón ala Lemmi priamo pred tváre v prvej rade a spúšťajú svoj punkošovský priamočiari trashing death metal. Toto je vážne sila!!!!!! Ich skladby znejú na živo ešte lepšie ako z nahrávok. Parádne, špinavé, chytľavé a jednoduché postupy s kurevsky silným nábojom. Zac píli na gitare a vrieska do mikrofónu ako psychopat, ktorý práve ušiel z liečebne, basák s flegmatickým 
NECROFILTH znova
výrazom sa presúva z jednej strany na druhú a bicman v tričku Iron Lung tlčie čo to dá. Z reprákov tečie hnis a hnilobný puch sa šíri zrkadlovkou. Ich plánovaný koniec bol narušený pískaním a krikom davu hladného po prídavku a tak sa ešte chvíľu pokračuje ďalej. Túto kapelu skutočne odporúčam každému fanúšikovi poctivého metalu. Čo dodať na záver? Snáď už len poďakovať Rišovi, Pištovi a všetkým čo sa akokoľvek pričinili a pomohli za tých 15 rokov vybudovať zo Žiaru mesto grindu. Nešlo by to samozrejme bez vašej podpory a tak dúfam, že aj keď je situácia veľa krát na hovno, tak nezanevriete na muziku a prídete aj nabudúce zabudnúť na bežné starosti v spoločnosti priateľov a poriadneho kraválu.

Jan IP

Foto: Michaela Grznárová 

Žiadne komentáre: