-Lepra-
Bolo len otázkou času, že kedy vyjde debut tejto grindcore kométy z Maďarska. Tak som sa aj tešil, lebo ich muzika predstavuje v štýle "grindcore" presne ten smer, ktorý ja osobne mám naozaj rád. A to je ten prapôvodný štýl, ktorý na začiatku produkovali Repulsion. Nie je náhodný ani názov kapely Retorsion a ani logo, ktoré je navlas podobné tejto Americkej legende. A nájdete tu presne to, čo očakávate. Na kosť ohlodaná verzia ranného grindcore, kde zhruba minutové songy drtia vašu lebku pod neustálim tlakom blastbeatov, špinavej basy a punkovo znejúcej gitary. Do toho poriadny murmur v rodnej reči, ktorej aj tak nebudeš rozumieť. Album dostal názov "Horší ako smrť" a to aj celkom sedí tej muzike. Špinavý sound, jemne obtretý o garážovú stenu skúšobne , nechutné texty plné beznádejného utrpenia , poriadny tlak, energia. Toto vám môže dať len old school grindcore. Keď miluješ Repulsion, tak neváhaj ani minutku. Toto je hnijúca zdochlina, ktorú práve niekto vyhrabal z pod zeme. Fakt dobrá pocta koreňom štýlu!
-Lepra-
Tak sa rok zbehol s rokom a zase tu máme Bomby Na Nitru už 8 ročník. Viem to! Asi tak mesiac pred akciou začínajú mierné nervózne stavy brucha a týždeň pred akciou už kollapsové stavy. ono by sa to dalo zvládnúť, keby som nemusel byť denne v práci 12 hodín. Nechápem ako som vedel robiť akcie (Bonesawer Party) v dvojmesačných intervaloch, bez internetu! Doteraz keď na to spomínam, tak s dnešnou hlavou by som sa nikdy do toho nepustil. No ale k veci. Asi tak mesiac pred akciou mi píšu Francúzi Pullmonary Fibrosis , že ich bubeník musí ísť na operáciu a tak rušia celé aprílové turné po Europe, ktoré mali odohrať práve s Retorsion. Tak nič sa nedá robiť, lebo ako prvá kapela, ktorú už dlhšie mám v hladáčiku sú old school thrasheros z Maďarska CONCRETE. Takže neváham a nasadzujem ich tam a oni sú za to neskutočne vďačný.Tento rok sa podarila zostava kapiel naozaj silná. nechcem sa tým chváliť ale zásadou pri výbere je jednoznačne výkon kapely a v neposlednom rade to zostaviť štýlovo čo najpestrejšie, pravdaže v určitých medziach zachovania si nálepky OLD SCHOOL. Zvuk tak isto ako každý rok zabezpečuje Libor so svojou eskadrou z Vomitor Sound , takže sa nikto nemusí báť o zlý zvuk. Skorý začiatok o 17,00 musíme dodržať až nechcem aby sa hralo do tretej rána, čo podľa mňa absolútne nemá zmysel. Beztak sa tu tento rok zišlo 9 kapiel, čo je už na jednu noc fakt na hrane Vždy sa bojím, že na prvú kapelu tu nikto nebude ale slabá stovka prítomných ma upokojuje. Prvý nastupujú Zvolenský RUINEUMIch death/doom toho najstaršieho druhu aký len existuje mne osobne celkom šmakuje a chlapci sa po dlhom čase už konečne dokopali k debutovému albumu a tak je to skvelá príležitosť aj ho predstaviť. Ide im to parádne a publikum ich odmeňuje dostatočne. Ja medzi tým behám a chytám malú paniku, lebo okrem nich tu nie je ešte ani jedna kapela. Naštastie sa problém vyrieši a medzi behaním si občas pozriem jeden song. Ide im to skvele a ich debut "Urn Burial" je naozaj poctivá poklona starému death/doom štýlu. Na mieste sú už nastúpený Maďarský thrasheros CONCRETE . Zaujímavý je osud tejto kapely. Na ich debut som narazil úplne náhodou , keď mi ho podstrčil ich vydavateľ a ja som
Priznám sa, že na toto som zabudol. Prehrabávam sa asfaltmi a pozerám, že toto som ešte nejazdil! A chyba!
DECADE je Kanadská trojka starých veteránov hrajúci tú najšpinavejšiu odnož d-taktu s poriadným echom na vokále. Šesť špinavých výstrelov s vokálom, ktorý ako keby po použití hubičiek blúdil lesom a zvukom gitary za ktorú by sa ešte ani starý 1200watový vysávač nehambil. Toto je špina disbeatu v tej najkrajšej podobe!!
WOLFCHARGE je Americké trio, ktoré drtí tiež Disbeat na kosť ohlodaný ale už nie tak špinavý ako Decade. Nasekali sem osem vecí, ktoré sa mantinelom crust/d beatu vôbec nechcú ani len trocha vyhnúť! Taká klasika se vším všudy. Vokál mi strašne pripomína starý Hellhammer. Temné, misantropické, presne také akú čakáme od nejakej negatívne naladenej apokaliptickej crust kapely!
-Lepra-
NEID sú už na scéne 20 rokov a hrajú presne ten starý typ grindcore a nemôžem si pomôcť ale v určitých momentoch mi strašne pripomínajú Cripple Bastards. Bude to asi štýlom vokálu , ktorý tak isto ako muzika dosť čerpá riffy zo starej Talianskej punkovej studnice. Je to taký mix punk/grindu s trocha utlačeným zvukom.
ONE DAY IN FUKUSHIMA je už ale niečo iné. Kapelu už môžete poznať aj z našich pódií a je to teda už klasický grindcore s poriadnym murmurom, spoľahlivým zvukom a klasickými postupmi . Také dačo, čo si pustíte, keď si povieš, chcem si dať nejaký kvalitný grind. Jediná chybička krásy na celom CD je tá, že sa nevyrovnali úrovne zvuku medzi oboma kapelami, takže keď spustí grind ODIF, tak musíte stíšiť. Každopádne tu máme jeden dôkaz, že v Taliansku sú ešte stále skvelé grind kapely!
-Lepra-
WAKE tu nahustili 3 songy, ktoré by som charakterizoval niekde na pomedzí temného crustu a grindcore. Má to poriadne temnú atmosféru , výborný zvuk a hlavne poriadnu dávku energie. Má to tlak ako ladoborec. Naozaj parádna nahrávka, ktorá šlape a zbytočne nezastavuje ,nespomaluje ,len hustí do vás punkové a blastbeatové tempá. Celkom radosť počúvať a zistiť, že táto kapela už na začiatkoch hrala naozaj dobre, Až máš rád trocha emotívnejší grind mangel, tu je jeden tip!
THEORIES je Portlandské trio, ktoré to už stihlo aj ukončiť. Po dvoch albumoch to vzdali. Predtým ale nahrali tento materiál. Nahrali sem tri priamočiarejšie grind skladby, ktoré obsahujú aj dosť atypických riffov, ale to už sme si nejak od Američanov mohli na to zvyknúť. Skladby majú cez dve minutky a jedna len 20 sekúnd. Ich muziku by som nazval Americkým grindom, lebo nájdete tu dosť ovplyvnení aj z každého štýlu, od HC cez Sludge až po samotný grindcore. Celé EP zmixoval a zmastroval Scott Hull (Pig Destroyer), k čomu by som len povedal, že je to presne tá muzika, ktorú aj on hrá!
-Lepra-
-Lepra-
Legenda Českého industrial metalu nás poctila novou nahrávkou, akurát že sme si na to museli počkať pekných 20 rokov. Už v devätdesiatkách boli docela slušný zjav na scéne a hlavne boli neotrlý a originálny. Odvtedy už ale prebehlo ušami ľudí naozaj veľa muziky a štýlov, extrémov, experimentov a tak teraz už táto muzika zapadá do zopár škatuliek. Stále sú však zjav na domácej scéne. Predsa len neexistuje až tak veľa projektov, čo by robilo podobný rámus. Muzika je taký mix Skinny Puppy/G.G.F.H. a vytúrujte to takým Prodigy. Pravdaže toto prirovnanie je len môj osobný pohľad . Každopádne ich kvalita nahrávky už zodpovedá dnešnej dobe a kritériám. V tomto projekte sa už otočilo celkom dosť spevákov a teraz vsadili na ženský vreskot v podobe speváčky Jana von Habczak (tiež kapela Námol) a pekne prehnali jej vokál cez pitch shifter. Muzika je naozaj agresívný industrial metal, ktorý vsadil na rannú temnotu spomínaných G.G.F.H. Toto potrebuje čas na trávenie a až nepočúvaš podobné veci, tak ti to pôjde dole ušami o to ťažšie. Tento štýl má svojich fanúšikov a konkrétne M.A.C. Of MAD už aj status kultovej legendy. Tu predvádzajú agresívne beaty, industriálne pazvuky, tvrdú gitaru a šialený vokál. V rukách držím dokonalý produkt, ako po vizuálnej, tak po hudobnej a kvalitnej stránke. Nemám tomu čo vytknúť, takto by to malo vyzerať a tento materiál je naozaj hodný takejto legendy.
-Lepra-
LESSER ANIMAL je grindcore z Portlandu. No tak to musí byť dobré, keď už pochádzate z takto bohatého kraja na punkovú scénu. L.A. sem hodili 3 skladby, ktoré sú na moje počudovanie, teda odhliadnúc od faktu že je to grindcore, skoro dvojminutové. Ale to nemení na fakte, že sa jedná o poriadny, kvalitný, energický zárez do živého. Nájdete tu dosť punkových vplyvov, ktoré sú na Portlandskú scénu tak typické a to skombinujte na s kvalitným zvukom, ktorý je poriadne energický. Naozaj tri nadupané pecky, ktoré kombinujú grind, punk a dosť hustých death metalových riffov. Výborná nahrávka.
BARREN je kapely bývalého gitaristu Agathocles, Mattyho (nahral s AG dva najlepšie ich albumy "Thanks for ..." a "Hummarogance") a od začiatku vsadili na kvalitný grindcore. Nie je tomu ináč ani v prípade tejto nahrávky. 4 songy s nádychom hutného gore zvuku, vyklepávačky ako hrom a klasické postupy, ktoré už v tomto štýle očakávate. Naozaj tu nájdete všetko čo škatulka "Grindcore" obsahuje a to vo vysokej kvalite s energickým, ale zároveň dosť špinavým (až Švédskym zvukom). Radosť počúvať túto nahrávku, lebo energia z nej tečie von na hektolitre! Vrelo odporúčam. Dve naozaj kvalitné Grindcore kapely.
-Lepra-